Registreeru

Vabadus on väga tähtis, aga mida see tähendab? Kas võimalust teha, mida hing ihkab? Või hoopis valgeid öid ja suvesoojust? Sõprust? Perekonda? Täiskasvanuikka jõudmist? Võib-olla midagi sootuks muud, kuid sellegipoolest on ju soov tunda end täiesti vabana igaühele tuttavalt südamelähedane.

"Olla vaba" on hoogne muusikal, mis räägib loo Selja-nimelisest noorest naisest, kelle muretu kommuunielu näib lõppevat, kui tema kauaaegne kallim teeb ettepaneku kolida Helsingi kesklinnast äärelinna ja päris oma majja. Selline elu, millest nii mõnigi unistab, ei ole aga Selja jaoks ning rõõmsa ootuse asemel tunneb ta hoopis väikekodanlikustumise kombitsaid. Asjalood lähevad veelgi keerulisemaks, kui Selja avastab ühel hommikul ukse tagant 16-aastase Leo, kes on tulnud linna oma bioloogilise emaga kohtuma ning vajab paariks päevaks öömaja. Uued tutvused, uued tunded, keerukad valikud – kes oskabki enam öelda, mida hing siis päriselt ihkab.

Tõeliselt rõõmsa ja helge filmi peaosas särab Maria Ylipää, kelle kõrval teevad meeldejääva etteaste Pihla Maalismaa, Johannes Brotherus ("Betooniöö", PÖFF 2013) ja Riku Nieminen ("21 moodust abielu tuksi keerata", 2013). Need nimed tasub meelde jätta, sest kindlasti saab just neid põhjanaabrite linateostes lähiajal veelgi näha.

Katriin Kütt / PÖFF

Soome 2015