Регистрация

Uudised

Põnevad rahvusvähemuste filmid peagi Artises

|
Kinos Artis toimuvad 21.-24. märtsini 3. Kevadised rahvusvähemuste filmikultuuri päevad, mille raames avaneb ainulaadne võimalus näha mitut haruldast filmi.

Programm koosneb neljast täispikast ja ühest lühifilmist, mis on saanud rahvusvahelistel filmifestivalidel kõrgeid hinnanguid. Siiski on need linateosed suurel ekraanil haruldased.

 

Sel aastal keskendub filmivalik riiklikule filmikunstile, mis on meie publikule vähe tuntud ja seega kõige huvitavam. Filmipäevad avab režissöör Kristjan Fry ja Jakuutia debütandi Maxim Arbugaevi maailmakuulus dokumentaalfilm „Genesis 2.0”, mis on võtnud vabaduse rääkida teadlaste püüdlustest pöörduda ajas tagasi ja kloonida mammut. Meeleheitel jakuudi poisid kaevavad maa seest iidsete loomade kihvu, rikkudes esivanemate rangeid keelde. Samal ajal kuulutavad teadlased, et neil õnnestub varsti kloonida päris mammut. “Genesis 2.0” on saanud paljude filmifestivalide, muuhulgas mainekaima Sundance’i festivali triumfiks.

 

Bulgaaria režissööri Milko Lazarovi „Ága” on draama, mis valmis Prantsusmaa ja Saksamaa toetusel, kuid filmiti täielikult Sahha Vabariigis Venemaal. Kõigis rollides on jakuudi näitlejad. Filmis läheb isa linna oma tütart otsima, täites oma haigestunud naise soovi. Perekonna draama areneb keskkonnakatastroofi süvenemise taustal. „Ága” rahvusvaheline esilinastus toimus käesoleva aasta veebruaris Berliini filmifestivalil.

 

Eelmise aasta detsembris tähistati laialdaselt suure kirgiisi kirjaniku Chingiz Aitmatovi 90. aastapäeva, paljud tema teosed tõlgiti ka eesti keelde. Usbekistani ja Kõrgõzstani filmitegijate ühiste jõupingutustega loodi romaani “Minu paplike punase pearätikuga” filmiversioon. Selle armastusest ja kirest rääkiva filmi linastus on eelseisva filminädala eriline sündmus.

 

Esmakordselt esitletakse rahvusvähemuste filmipäevade programmis Burjaatia kino. Mõlemad filmid räägivad budismist, mille vastu on huvi ka Eestis. Bair Dõshenovi lühifilm “Buddha naeratus” sai Berliini filmifestivalil parima debüüdi eest Kristallkaru. Dokumentaalfilm „Itigelovi fenomen. Burjaatia laama saladus ” räägib Pandido Khambo Laama Itigelovi isiksusest, kelle hävimatu keha asub Burjaatia Ivolginski datsanis. Filmi tutvustab produtsent Anastassia Razlogova.

 

3. Kevadisi rahvusvähemuste filmikultuuri päevi toetab Kultuurkapital.

Ürituse korraldaja on MTÜ Otaku.

 

www.kino.ee/Events/jakuutia

 

Filmipäevade kava:

 

“Genesis 2.0” https://www.kino.ee/Event/4910/

 

N, 21.03 17:30

R 22.03 13:00

L 23.03 17:15

P 24.03 12:45

 

“Ága” https://www.kino.ee/Event/4887/

 

R 22.03 17:30

L 23.03 kl 13:00

P 24.03 17:15

 

“Minu paplike punase pearätiga” https://www.kino.ee/Event/4911/

 

L 23.03 15:00

 

“"Buddha naeratus" + "Itigelovi fenomen. Burjaatia laama saladus" https://www.kino.ee/Event/4913/

 

P 24.03 15:00