Uudised
Põnev dokfilm Frida Kahlost 6. juulist vaid Artises

„Ma kaotasin kolm last ja hulga muud, mis oleks täitnud mu kohutavat elu. Kõige selle asemele tuli maalimine.“ See on tsitaat, millega algab revolutsioonilisele Mehhiko kunstnikule Frida Kahlole pühendatud kütkestav dokumentaalfilm „Frida“. Film esilinastub 6. juulil, Kahlo 114. sünniaastapäeval kinos Artis.
„Frida“ („Frida. Viva la vida“) on Itaalia režissööri Giovanni Troilo visioon kunstnikust, kes oma meeldejääva välimuse, milles torkavad silma kokkukasvanud kulmud, ja ekstravagantsete autoportreedega on paljude jaoks eksootilise ja koloriitse Mehhiko kehastus.
Frida Kahlo (1907-1954) oli kunstnik, kelle elu peegeldasid tema maalid. Just piltide kaudu jutustas ta oma lugu: noorena kogetud trauma, mis jäi teda elu lõpuni piinama, armastuse ja reetmise tragöödia, poliitilised võitlused ning peamiselt julgus olla tema ise. Pärast oma surma sai Fridast kunstiikoon, kelle näitusi külastasid sajad tuhanded huvilised, kes oli inspiratsiooniks raamatutele, lauludele, filmidele ja moeetendustele. Kes aga oli Frida tegelikult? Kuidas tuleb mõista tema valu ja kannatusi väljendavaid maale, mis ometi on tulvil energiat ja elujõudu?
Giovanni Troilo kunstiline dokumentaalfilm viib vaataja Frida maailma, mida avavad arhiivikaadrid, mustvalged fotod, maalid, autoportreed, ajastudokumendid, rõivad, esemed, majad ja muuseumid, eesmärgiga paljastada kunstniku uusi tahke ja tema värvilisi visuaale, mille juured on Kolumbuse-eelse Mehhiko südames. Esmakordselt saab avalikuks hulk fotosid, rõivaid ja teisi Fridale kuulunud isiklikke asju, mis on hoiul Mexico City ühes populaarsemas muuseumis. Filmis saavad sõna kunstniku kunagises kodus asuva Frida Kahlo muuseumi juhataja, fotograafid, kunstnikud ja kunstiteadlased, keda kõiki on Frida mõjutanud.
Asia Argento jutustab vaatajale kahest Fridast, kes tekkisid justkui pooldudes kohutava liiklusõnnetuse tagajärjel, mis sundis Fridat kuni surmani elama piinavates valudes. Me kuuleme kaadritagust häält: "Sel hetkel sündisid selles kohas kaks Fridat – üks, kellest saab ikoon, keda me kõik teame, tugev ja sõltumatu naine, keda piinavad agoonia ja armastus. Teine on kunstnik, vaba kõigist füüsilistest piirangutest. Ühe kannatused toidavad teise loomingut, ühe energia hoiab teist elus. Sama inimese kaks erinevat palet, kuid kellel on üks ja sama süda." Seejärel kirjeldab Argento hääl tema kuulsaimat maali "Kaks Fridat", kus ta selgitab, et "verest saab elu, valust saab kunst".
"Frida" on heaks võimaluseks teha tutvust ikoonilise loomeinimesega, kellest sai paljude naiste eeskuju.