Q-Space Festival

Uue kultuurifestivali Tallinnas avab Olivier Peyoni draama „Ära valeta”, mis teeb Eesti esilinastuse koos filmikülalistega 30. novembril kinos Artis.
LGBT-kogukondadele pühendatud Q-Space Festival leiab aset 30. novembrist kuni 3. detsembrini Tallinnas.

Prantsuse „Brokebacki mäeks” kutsutud Philippe Bessoni romaani ekraniseeringus naaseb karsklasest kirjanik Stéphane (Guillaume de Tonquédec) üle 35 aasta kodulinna kuulsa konjakimargi aukülalisena. Seal kohtab ta noort Lucast (Victor Belmondo), oma esimese armastuse Thomase poega, kellega nad avastavad läbi kirjaniku mälestuste tõe poisi isa kohta.
„Liigutav lugu ajale kaotatud armastusest,” kirjutas CineVue.

Tagasivaadetes kirjaniku elule mängivad peategelasi näitlejad Julien De Saint Jean (“The Lost Boys”) ja Jérémy Gillet, kellega saab kohtuda Eesti esilinastusel neljapäeval, 30. novembril kinos Artis.

Ära valeta

Mängufilmide kavas on kokku kolm filmi. „Sinise nelikümmend varjundit“ autori Ira Sachsi filmis „Armastuse keerdkäigud” (2023) rullub lahti ebaharilik armukolmnurk geipaari ja õpetajanna vahel. Sundance’il esilinastunud draamat sai Eesti publik viimati näha möödunud Tartuffil.Armastuse keerdkäigud

Veneetsia filmifestivali publikuauhinna võitnud Briti režissööri Georgia Oakley debüütfilm „Blue Jean” (2022) heidab pilgu lesbist õpetaja ellu Thatcheri-aegsel Inglismaal.
„Blue Jean” esilinastus Eestis möödunud Festheartil Rakveres, Q-Space näitab filmi Tallinnas esmakordselt.Blue Jean

„Q-Space’i üritused on näidanud, et publikul on huvi ka väljaspool Pride’i koguneda vabas ja toetavas keskkonnas, kus arutada elulistel teemadel nagu kapist väljas olemine, peresuhted ja soolisus. Festival pakub alguspunkti läbi kultuuri,” märkis Q-Space’i pressijuht Heinrich Sepp."Merihobu" (dokumentaalfilm)

30-aastane Freddy soovib peret luua, kuid see muidu nii tavaline soov on tema puhul keeruline. Ta on transsooline geimees.
Pärast aastatepikkust vaagimist otsustab ta oma lapse ise sünnitada, kuid ta ei oska end ette valmistada selleks, kuidas rasedus ta keha mõjutab. Ega ka selleks, kuidas see mõjutab ühiskonna arusaamu soost, vanemlusest ning perekonnast. Tuleb välja, et tema jaoks puhtpraktilised teemad on teiste jaoks ärritavad ja segadust tekitavad.

"Ei mingeid sirgeid jooni. Kväärkoomiksite tõus"

“Ei mingeid sirgeid jooni ” on 1960-2000-ndatel aastatel loodud koomiksite antoloogia, mis kajastab 40 aasta jooksul LGBT ajaloos toimunud pöördepunkte, sealhulgas ka AIDSi-epideemiat. Filmis on esindatud tunnustatud koomiksikunstnike Alison Bechdeli, Howard Cruse’i, Roberta Gregory’, Eric Shanoweri ja Paige Braddocki looming. Samuti sel perioodil oma karjääri alustanud koomiksikunstnike Ellen Forney’, Erika Moeni ja Ariel Schragi tööd.
Peabody auhinna võitnud režissööri Vivian Kleimani film on sissevaade kväärikoomiksite arengulukku, alustades 1970-ndaist aastaist, kui LGBTQ+ jutustustel veel popkultuuris kohta polnud. Viie tulihingelise koomiksikunsti teerajaja loomingust leiab töid AIDSi-epideemiast, kapist välja tulemisest kuni samasooliste abieluni. Kunstnike elukäiku jälgiv “Ei mingeid sirgeid jooni” toob vaatajani kväärikoomiksikunsti arenguloo selle sünnist põranda-aluse kunstivormina, arengust sotsiaalseks liikumiseks ning jõudmiseni peavoolu koomiksikogumikesse, ajalehtedesse ja graafilistesse romaanidesse.

"Animakogumik "Tundeid kväärides""
Animakogumik "Tundeid kväärides" seanss toimub 1. detsembril kell 17:30.

Cwch Deilen
Efa Blosse-Mason, Suurbritannia, 2020, 8 min

Võib olla hirmutav õppida armastama uut inimest, aga see võib olla ka imelise seikluse algus. Režissöör ja ststenarist Efa Blosse-Mason on illustreerinud rabava stiiliga loo Heleddist ja Celynist, kes kahlavad algava suhte hägusais voogudes.

Diomysus
Emily Morus-Jones, 2022, Suurbritannia, 5 min

Auhindu võitnud filmis usutletakse polüamoorseid britte, kelle isikute varjamiseks on kasutatud nukke, et nad saaks enda kogemustest ausalt ning avatult kõnelda. Film küsib ka vaatajalt: kui teadlik sa enda eelarvamustest oled?

Emily on öelnud: “Tahtsin kasutada võimalust anda polüamooria kohta ausamat, positiivsemat ja teadlikku infot. Tavaliselt käsitletakse filmides seda kõmulisena või labastatakse, kuigi see on Suurbritannias aina levinum.”

Liha
Camila Kater, Brasiilia, Hispaania, 2019, 12 min

Toores, pooltoores, poolküps, küps, üleküps. Viis naist jagavad intiimselt isiklikes lugudes oma kogemusi enda kehaga lapsepõlvest vanaduseni.

Kõik need tunded mu kõhus
Marko Dješka, Horvaatia, Portugal, 2020, 13 min

“Kõik need tunded mu kõhus” on animeeritud lühidokumentaal transtüdruk Matiast, kes toob välja seose enda üleminekuprotsessi kogemuse ja heteroseksuaalse mehega armastuse leidmise vahel.

TOP 3
Sofie Edvardsson, 2019, Rootsi, 45 min

Selles naljakas, nukravõitu romantilises komöödias armub entusiastlik nimekirjade koostaja Anton Davidisse, aga lugu hakkab kiiva kiskuma, kui Anton taipab, et tema eluunistused on Davidi omadega risti vastupidised.

Y
Matea Kovač, 2023, Horvaatia, 7 min

Tühi paber kujutab heitlust kompositsiooni ülesehitamise ning lagunemise vahel, mille taustaks pajatab peategelane oma toirmilisest suhtest endise tüdruksõbraga.

Sooga tantsides
Jorinde Hol, Holland, 2021, 3 min

Meie ühiskond keskendub väga binaarusele. Jaotame kõik naisteks ja meesteks, kuid need sildid ei sobi päris kõigile. Selles lühidokumentaalis kuuleme mittebinaarseid inimesi jagamas enda nägemust ja kogemusi sooga. Nende hääled ning voolavad jooned tutvustavad sulle, mis on sugu nende jaoks.


Tallinna festivali filmikavas kinos Artis on kokku 3 mängufilmi, 2 dokumentaali ja kvääride animafilmide kogumik. Filmilinastuste järel saab publik osaleda temaatilistes aruteluringides filmitegijate ja ekspertidega.

Q-Space on noor kultuuriprojekt Eestis, mis on pühendatud LGBT-kogukondadele ja inimõigustele ning pälvinud Eesti LGBT Ühingult oma lühikese tegevusaja jooksul Vikerkaarekangelase aunimetuse.

Q-Space Festival toimub 30. novembrist kuni 3. detsembrini Tallinnas filmilinastustega kinos Artis.

Filmid:

Ära valeta” - 30.11 kell 18.00
Armastuse keerdkäigud” - 03.12 kell 18.40
Blue Jean” - 02.12 kell 17.45
"Merihobu" - 01.12 kell 19.25
"Animakogumik "Tundeid kväärides"" - 01.12 17.30
"Ei mingeid sirgeid jooni. Kväärkoomiksite tõus" - 03.12 kell 16.00

NB! Avatud on pressiakreditatsioon Q-Space festivalile. Registreerimiseks palume täita vorm enne 23. novembrit: https://forms.gle/fAbLaQ2rfm2UmGsE7

Q-SPACE koduleht:Leia üritus ka Facebookist.