Peeter Simm alustas filmitegemist Nõukogude ajal, mis on andnud tema loomingule erilise, sageli kriitilise alatooni. Tema varasemad filmid peegeldavad ajastu sotsiaalseid ja poliitilisi pingeid, pakkudes teravaid mõtteainet ja kajastades keerulist inimsaatust.
Näiteks "Ideaalmaastik" (1980), mida peetakse Eesti filmiklassikaks, uurib teravalt indiviidi ja riigi suhet ning asetab selle totalitaarse režiimi konteksti. Film kajastab perioodi, mil isiklikud püüdlused ja riiklikud huvid olid tihti konfliktis. Teine meeldejääv teos, "Inimene, keda polnud" (1990), on oma aja kohta julge ja mitmetasandiline lugu, mis peegeldab muutuste aega Eesti ühiskonnas.
Simm on jätkanud tähelepanuväärsete filmide tegemist ka pärast Eesti taasiseseisvumist. "Head käed" (2001) on sügavalt liigutav draama inimestevahelistest suhetest, mis on määratud keeruliste valikute ja elu poolt pakutud raskuste poolt. "Üksik saar" (2012) uurib üksindust ja inimese enesekehtestamist, keskendudes üksildasele saarele ja selle elanikule, kes peab oma eksistentsi mõtestama.
FILMIDEST LÄHEMALT:
“Ideaalmaastik” (1980) - teisipäeval, 24.09 kell 19.00
Tasuta seanss, film linastub 35mm filmilindi pealt.
“Tallinnfilm”, 86 min.
Režissöör Peeter Simm
Operaator Arvo Iho
Kunstnik Priit Vaher
Helilooja Erkki-Sven Tüür
Osades: Arvo Kukumägi, Tonu Kark, Kalju Komissarov, Reet Paavel, Viire Valdma jt.
Peeter Simmi esimene täispikk mängufilm Karl Helemäe jutustuse "Kevadkülvi volinik" ainetel vaagib noore mehe valikuid Eesti maaelu kolhoosistamise ajal.
1950ndate algus. Komsomoliaktivist Mait Kukemeri lähetatakse maale kevadkülvi tempot tõstma. Kolhoosnikud eesotsas esimees Tuvikesega ei kiirusta põllule, sest madalad maad on liiga märjad. Ka seemnevilja ei jätku, ülemused linnas aga nõuavad tulemusi. Noorel külvivolinikul tuleb leida lahendus, olgu hea või kurjaga, ja sel helgel ja hullul kevadel saab ta mõndagi teada nii elust kui enesest.
Üleliiduline filmifestival (NSVL), 1982, Parim režissööridebüüt - Peeter Simmi "Ideaalmaastik"; parim meesnäitleja - Arvo Kukumägi
Eesti keeles, tiitrid vene keeles.
“Inimene, keda polnud” (1990) - reedel, 27.09 kell 19:00
Tasuta seanss, film linastub 35mm filmilindi pealt.
“Tallinnfilm”, 93 min.
Režissöör Peeter Simm
Operaator Ago Ruus
Kunstnik Ronald Kolman / Hardi Volmer
Kostüümikunstnik Mare Raidma
Toimetaja Tiina Lokk
Osades: Katri Horma, Jüri Krukov, Tõnu Kilgas, Andres Lepik, Riita Raave, Sulev Luik jt.
Imbi Tamme lapsepõlve taustaks on raadioeetrist kuuldud helid ja hääled. Täiskasvanuks on talle määratud saada Eesti rahvale saatuslike 40ndate kataklüsmides. Noore naise lootusrikas algus optimistliku raadiohäälena Stalini-aegses Eestis põrkub aga ajastu tegelikkusele, kus inimeste saatus, kannatused ja õnn oleneb võimust ja ideoloogiast. See on pühendus- ja mälestusfilm nendele, kelle hääl on saatnud paljude põlvkondade elu.
Osalemine, Festival de Cannes (Prantsusmaa), 1990, uusi filmirežissööre tutvustavas sarjas Quinzaine des Realisateurs
Eesti keeles, tiitrid vene keeles.
Lühifilmide programm: “Tätoveering” (1977) ja “Aida” (1999) kolmapäeval, 02.10 kell 19:00
“Tätoveering” (1977)
Kolmas film kassetist "Karikakramäng"
“Tallinnfilm”, 34 min.
Režissöör Peeter Simm
Operaator Arvo Iho
Kunstnik Priit Vaher
Helilooja Jaanus Nõgisto / Margus Kappel
Kunstiline juht Andrei Tarkovski
Osades: Arvo Kukumägi, Zoja Tsurilo, Aleksandr Habalov, Karl Kalkun, Jaan Brezauski, Larissa Udovitšenko jt.
Nooruke Margus armub mustlasneiu Zoritsasse ja on oma tunnete kinnituseks valmis kõigeks. Kui tüdruk kaebab naistekütist meieri peale, läheb ta tollele kätte maksma ja saab haledalt kolki. Marguse isa, kohalik konstaabel, paneb poisi ahelasse, kuid vang murrab end vabadusse, kaasas püss. Zoritsa väikevend leiab ta meieri akna taga varitsemas ja jagab talle elutarkusi, mis muudavad noormehe meelt.
Eesti keeles
“Aida” (1999)
Kolmas film kassetist “Sellised kolm lugu…”
Lege Artis Film, 28 min.
Režissöör Peeter Simm
Stsenarist Valentin Kuik / Peeter Simm
Operaator Rein Kotov
Osades: Guido Kangur, Laine Mägi, Jevgeni Gaitšuk jt.
Sõrve sääre tipus on madalikul külilivajunud laev. Kohalik konstaabel koos traktoristiga läheb asja uurima. Sündmustejada, mis juhtuma hakkab, muudab nii mõndagi asjaosaliste hinges ja mõttemaailmas. Filminovell inimestest, kes elavad, töötavad ja armastavad peaaegu et maailma äärel.
Auhind, The National Film Festival Lielais Kristaps (Läti), 1999, Peeter Simm, parim läti (!) režissöör
Eesti, saksa, inglise ja vene keeles, tiitrid - inglise
“Head käed” (2001) kolmapäeval, 09.10 kell 19:00
Film linastub 35mm filmilindi pealt!
“Allfilm”, Studija F.O.R.M.A. (Läti), 90 min.
Režissöör Peeter Simm
Stsenarist Toomas Raudam / Peeter Simm
Osades: Rēzija Kalniņa, Tiit Sukk, Lembit Ulfsak, Tõnu Kark jt.
Kui professionaalne Riia taskuvaras Margita pärast ebaõnnestunud džiibivargust satub Vineeri väikelinna Eestis, ei kavatse ta sinna kuigi kauaks redutama jääda. Kuid tema kaasosalise telefon Riias ei vasta. Vaikses linnakeses kohtab ta kolme eesti meest, kes oma veidratest maneeridest hoolimata äratavad temas huvi ja sümpaatiat. Tagatipuks jääb tema hoolde 8-aastane Pavo. Margitale tundub juba, et siin võiks ollagi tema kodu, kuid paraku ilmub Eesti lehtedes kriminaalkroonika…
Auhind, The National Film Festival Lielais Kristaps (Läti), 2001, Parim režissöör (Peeter Simm), parim näitleja (Rēzija Kalniņa), parim käsikiri (Toomas Raudam, Peeter Simm)
Eesti, läti ja vene keeles, tiitrid - inglise
“Üksik saar” (2012) teisipäeval, 15.10 kell 19:00
Lege Artis Film, Studija F.O.R.M.A. (Läti), Balarusfilm, 99 min.
Režissöör Peeter Simm
Kunstnik ja kostüümikunstnik Mare Raidma
Osades: Lembit Ulfsak, Juhan Ulfsak, Lenna Kuurmaa, Igor Sigov jt.
Vana mustlase surm, tütarlaps raudteerööbastel, poja vaen isa vastu ja ratastooli jäänud tüdruk – neist kildudest kasvab vähehaaval tervik. Raudtee, rong ja Lev Tolstoi romaan “Anna Karenina” seovad ühte kolme perekonna ja mitme üksiku inimese, vanade sõprade ja võhivõõraste saatused. Mittemõistmise ja ütlematajätmiste tõttu vääralt tõlgendatud probleemidega silmitsi seisvatel inimestel tuleb läbida teekond, mis muudab neid sallivamaks ja mõistvamaks.
Eesti, valgevene ja vene keeles, tiitrid – inglise