Registreeru

Pruudiröövi peetakse veel tänapäevalgi Etioopias õigustatuks. Traditsiooni, mida etiooplased tunnevad ka telefa’na, algust ei mäleta enam keegi. See on saanud iseenesestmõistetavaks teoks kogu riigis, puudutades enam kui 40% noorukieas tüdrukutest. Küll on aga täpselt teada telefa seaduslik keelustamine 1996. aastal, mil Meaza Ashenafi – Etioopia naisadvokaatide ühenduse advokaat – sellele ühe noore tüdruku kaasuse abil sõja kuulutas. Skandaalset lugu kajastas meedia lausa hüperaktiivselt ja mitte ainult Etioopias.

Loo on Etioopiast USAsse emigreerunud režissöör Zeresenay Berhane Mehari filmiks vorminud. Seda on juba saatnud edu, millist pole Etioopia kinokunst uneski näinud. See on esimene Etioopia film, mis on linastunud Sundance’il, ja veel enam – võitnud seal publikupreemia. Niisamuti on filmi pärjatud publikuauhinnaga ka Berliini festivali Panorama-programmis ja World Cinema Amsterdami festivalil. Vähetähtis pole fakt, et filmi produtsendiks hakkas Angelina Jolie. Ometi peatasid kodumaal selle esilinastuse politseijõud ning saalis koha võtnud diplomaatiline korpus, filmiinimesed ja külalised pidid noruspäi koju minema. Nii ei pea vast ütlema, et see film on kindla vaatamissoovitusega!

"Vaprus" on lugu 14-aastasest Hirutist, helge peaga tüdrukust, kes läheb koolist koju, kui hobustel mehed ta sisse piiravad ja röövivad. Tal õnnestub seina äärde unustatud automaadiga põgeneda, kuid kui täisjõus mehepojad ta mõni samm eemal kätte saavad, laseb "peiu" kohapeal maha. Järgneb mitmekuine klaperjaht, mille käigus püütakse saada selgust kuritöö ja kurjategija osas. Tõe selgitamine pole aga nii lihtne, sest mängulaual on korraga bürokraatia, traditsioonid, stereotüübid ja soorollid. Seda tõestisündinud lugu võib kirjeldada ka kui mässu meestekultuuri vastu. Hirut on advokaatide sõnul esimene etiooplanna, kes on astunud vastu sellele igikestvale ebaõiglusele ja väärkohtlemisele.

PÖFF / Timo Treit

Etioopia / USA 2014