Registreeru

Quentin Dupieux on see lavastaja, kes tuli aastal 2010 välja filmiga „Kumm” („Rubber”), mis ühelt poolt naerutas ning hämmastas, tõustes pea kohe kultusestaatusesse ning teisalt jättis kukalt sügama. Umbes sellisel viisil, et film saab kinos läbi, tuled süttivad ning sa küsid endalt: „Mida kuradit?”

Dupieux’ fännidele juba tuttav Jack Plotnick mängib Dolphi. Dolph on tagasihoidlik ning parajalt pehmo vennike. Dolphi põhiline probleem on see, et ta kaotas oma koera ning ühel ilusal hommikul läheb ta teda otsima. Kuniks selgub, et ilma igasuguse aluseta on Dolph langenud veidra vandenõuteooria ohvriks ning on sunnitud koera otsima teistsuguste meetmetega. Tähelepanu koera leidmisel, saadetakse Dolph ära töölt, kust ta juba kolm kuud tagasi vallandati ning tema tagaaeda kasvab palmi asemele kuusepuu. Ei ole vaja väga palju selleks, et kõik oleks valesti.

Humoorikalt ja samas sürreaalselt, on ometi filmis käsitletud teemad portreeritud viisil, et nad ei jää üheülbaliseks. Peategelase jaoks on valesti erinevad pealtnäha pisiasjad, mis lõpuks aga joonivad alla olulise – selle, kuidas kipume üle tähtsustama olukordasid, nägemata seda, mis võiks juba ammu olla selge. VALE on lähim asi stand up comedy’le, realiseerituna kinolinal, kaaslaseks lavastaja enda (tuntud Mr. Oizo nime all) ning Tahiti Boy mõnusalt irooniline muusika.

Maria Reinup