Registreeru

Täiselujõus meestest, kes neid tabanud ootamatu sündmuse tõttu (enamasti on selleks muidugi töö kaotamine või rutiiniks muutunud armuelu) on poolsunniviisiliselt pidanud hakkama tegelema uue veidravõitu hobiga, on ennegi filme tehtud. Esimesena meenub muidugi selle žanri (inglise keeles on hea väljend underdog movies) tippteos "Püksid maha" 1997. aastast, kus väikese ja allakäinud briti tööstuslinna mehed otsustavad protestiks nendele tehtud ülekohtu vastu hakata tegelema erootilise tantsuga. Pükse on maha mehed ennegi rebinud, aga kui lavale astuvad õllekõhuga jõmmkärakad ... seda nähti vaat, et esimest korda, ja see tegi filmist ülisuure menuki kogu maailmas.

Rootslaste suurüllataja "Mehed ujumistrikoodes" järgib põhimõtteliselt oma eelkäija ideed, pannes mehed tegema seda, mida neist kõige vähem oodata - sünkroonujumist. Pealegi on mehed selles tugeva sotsiaalse sõnumiga heatujukomöödias sõna otseses mõttes ujumisbasseinis justkui kirved vees, kelle ujumisoskus pole just kiita. See polegi tähtis, olulisim on unistus tuua maailma ainukese sünkroonujumismeeskonnana ära Berliini maailmameistrivõistluste kuldmedal.

Muidugi on spordi kõrval filmis tähtis roll meestevahelisel sõprusel ja veidi seksistlikul moel ka naistel, kes loomulikult meeste sõpruse vahele kiilu löövad, aga mis sa ikka teed! Seega väga hea film elulistel teemadel, kus saab kapaga nalja ja naeru. Filmi tegemise taga seisab Rootsi viimaste aastate populaarsemate komöödiate nagu "Adam ja Eva", "Shit Happens" ja "Klassikokkutulek" üks kaaslavastajatest Mans Herngren, kes suurepäraselt valdab stiili panna jabur idee ekraanil elama niivõrd hästi, et see tekitab tahtmist oodata filmile järge.

Tutvustuse autor: Helmut Jänes (PÖFF)

Režissöör Måns Herngren (s. 1965, Stockholm, Rootsi) on koos Hannes Holmiga kirjutanud ja lavastanud mitu mängufilmi, mis on kodumaal saanud suure publikumenu osaliseks. Nende hulgas meeste debüütfilm "One in a Million" (1995), millele järgnesid hitid "Adam & Eve" (1997) ja "Shit Happens" (2000). Herngren on lavastanud ka teleseriaale ja reklaamfilme. Aastal 2007 kirjutas ta stsenaariumi Holmi filmile "Wonderful and Loved by All".