Register

Uudised

Kinodesse jõuab inetute inimeste armastuslugu "PIIR"

|
"See film on neile, kes on end kordki elus tundnud üksikuna, kes on jäetud kõrvale, sest ta pole selline nagu teised," on oma uue filmi "Piir" (Gräns) kohta öelnud režissöör Ali Abbasi. Cannes'i filmifestivalil Un Certain Regard kõrvalprogrammi võitnud "Piir" jõuab Eesti ekraanidele 15. veebruaril.

Tolliametnik Tina (Eva Melander) on kogu elu pidanud häbenema oma keskmisest inetumat välimust, kuid vaatamata sellele on ta oma töös kõrgelt hinnatud. Naise eriliselt terav haistmismeel võimaldab tal ära tunda tunda inimeste hirmu, häbi ja viha. Kui tollipunkti satub samasuguse eemaletõukava välimusega Vore (Eero Milonoff), algab Tina teekond oma tõelise identiteedi leidmiseni.

 

Filmi aluseks on "Lase sisse see õige" autori John Ajvide Lindqvisti novell. Sarnaselt hittromaanile ja -filmile, on ka "Piiris" ohtralt põhjamaade mütoloogiat ja üleloomulikke elemente. "See on 40-aastase naise kasvulugu. Ta ei tea, kes ta on. Ta saab ise valida oma identiteedi. Ta tunneb sidet ümbritseva loodusega, kuid mitte inimestega," selgitab Iraanis kasvanud režissöör Ali Abbasi, kelle jaoks on filmi piirid pigem sisemised ja eksistentsiaalsed, kui geograafilised.

 

"Ma tahtsin teha armastusfilmi ebatavalistest inimestest. Meil on tekkinud imelik esteetiline arusaam sellest, milline peab üks filmikangelane välja nägema. Tegelikult vastab sellele standardile vaid väike osa inimestest, sest reaalsus on hoopis teistsugune," kommenteeris oma filmi režissöör.

 

Pärast filmi esilinastust Cannes'is kiitsid kriitikud üksmeelselt peaosalist Eva Melanderi, kes turske Tina kehastamiseks pidi kaalus kõvasti juurde võtma ning eratreeneri abil lihasmassi kasvatama. Oma kaunite näojoonte peitmiseks veetis ta iga päev neli tundi grimmitoolis. Grimmi- ja soengumeistrite meisterlik töö pelutava välimusega Tina ja Vore tegelaste kallal kandideerib Oscarile.

 

"Piir" võitis äsja Rootsi filmiauhinna Guldbagge hulgas olulistes kategooriates. Lisaks grimmile, helikujundusele ja eriefektidele hinnati parimaks meeskõrvaosatäitja Eero Milonoff, naispeaosatäitja Eva Melander ja muidugi ka film ise.

 

"Piir" jõuab Artisesse 15. veebruaril.

 

Filmi treiler: https://www.youtube.com/watch?v=EiiBnylFdtQ

 

Filmi levitab A-One Films Estonia.

Üle kümne aasta tagasi komöödiaga "Superbad - ülikõva!" areenile tõusnud ja draamadega "Edu valem" (Moneyball) ja "Wall Streeti hunt" (The Wolf of Wall Street) parima kõrvalosatäitja Oscarile kandideerinud Jonah Hill on koostööd teinud selliste nimekate režissööridega nagu Martin Scorsese, Gus Van Sant ja vennad Coenid. Seekord istus ta ise lavastajatooli, et teha nostalgiline film rulatajatest, kes kasvasid üles 90ndate aastate keskel. "Mid90s" jõuab Eesti ekraanidele 7. juunil.