Register

Uudised

Täna algab Hispaania kino festival

|
27. veebruarist 4. märtsini toimub Tallinnas kinos Artis ja 5. - 9. märtsini Tartus kinokeskuses Cinamon Hispaania kino festival, mille raames jõuab ekraanidele valik viimastel aastatel hispaaniakeelses kinos tunnustust leidnud linasteoseid.
Koostöös Hispaania Maja, Hispaania saatkonna ja leviettevõttega A-One Films korraldab Tallinnfilm kinos Artis ja kinokeskuses Cinamon filmiürituse, mille fookuses on Hispaania kino, keel ja kultuur. 8 filmiga proogrammis domineerivad paaril viimasel aastal valminud filmid, mis on kinolevisse jõudnud ka väljaspool Hispaaniat. Kavas on nii lühifilme, dokumentalistikat, animatsiooni kui traditsioonilisi hispaania kino žanre draamat, komöödiat ja muidugi õudust. Kõik filmid on varustatud eestikeelsete subtiitritega.
 
Festivali avab komöödia "Nõod" (Primos, 2011), mille režissööri Daniel Sánchez Arévalo varasematest filmidest on Eesti ekraanidel olnud "TumeSininePeaaeguMust" ja "Paksud". Komöödiažanrit esindab ka lühifilmidest koosnev romantiline "8 kohtumist" (8 citas, 2008). Hea tuju eest hoolitseb kindlasti kõige vanem festivali raames ekraanile jõudev film, 2006. aastal PÖFFi publiku lemmikfimiks valitud Marcos Carnevale tragikoomiline "Elsa ja Fred" (Elsa y Fred, 2005), milles tõelise armastuse leiavad kepsakad 80-aastased. Film linastub reedel, 1. märtsil kell 11:00 ka kino Artis väärikate kinohommikute eriseansil, mis mõeldud just vanemale publikule. Dramaatilisemad noodid on esindatud koguni nelja rahvusliku filmiauhinna Goyaga tunnustatud lavastaja Fernando León de Aranoa viimatise filmiga "Amador" (2010). Tähesära toovad tunamullu parima võõrkeelse filmi Oscari pälvinud argentiinlase Juan José Campanella dramaatiline thriller "Saladus nende silmades" (El secreto de sus ojos, 2010) ning Kuubasse ja USA-sse kantud tänavu Oscarile kandideeriva võrratu animafilmi "Chico ja Rita" (Chico y Rita, 2010) esilinastus. Jazzmuusika ümber keerlev "Chico ja Rita" on juba pälvinud Goya, Euroopa Filmiakadeemia auhinna ning Kuldgloobuse parima animafilmi kategoorias ning jääb pärast festivali veel mõneks ajaks Artise ekraanile. Hispaania filmikunsti firmamärgiks kujunenud õudusžanri esindab mullu Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalil linastunud "Julia silmad" (Les ojos de Julia, 2010). Festivali lõpetab hoopiski sakslaste tehtud põhjalik katalaanikeelne dokumentaalfilm "El Bulli" (El Bulli: Cooking in Progress, 2011), mille keskmes on korduvalt maailma parimaks restoraniks nimetatud samanimeline restoran ning selle peakokk Ferran Adrià. "El Bulli" on ainus film festivali programmis, mis linastub ka ingliskeelsete subtiitritega, kõigil teistel filmidel on lisaks venekeelsed subtiitrid.
 
Ligi kahe nädala jooksul Tallinnas ja Tartus toimuval filmiüritusel on kavas ka teisi hispaania kultuuriga seotud ettevõtmisi, pakutakse hispaaniapäraseid suupisteid ning kõlab hispaania muusika. Festivali tegemistega saab end kursis hoida kino Artise Facebooki lehel www.facebook.com/kinoartis. Filmide info on lehel http://www.kino.ee/Events/Espana.
 
NB! Hispaania Maja tudengitele kehtib soodne erihind kõigile festivali seanssidele. Küsi järele oma keeletunnist!
 
Lisainfo:
Kino Artis
Tel 6631370
Üle kümne aasta tagasi komöödiaga "Superbad - ülikõva!" areenile tõusnud ja draamadega "Edu valem" (Moneyball) ja "Wall Streeti hunt" (The Wolf of Wall Street) parima kõrvalosatäitja Oscarile kandideerinud Jonah Hill on koostööd teinud selliste nimekate režissööridega nagu Martin Scorsese, Gus Van Sant ja vennad Coenid. Seekord istus ta ise lavastajatooli, et teha nostalgiline film rulatajatest, kes kasvasid üles 90ndate aastate keskel. "Mid90s" jõuab Eesti ekraanidele 7. juunil.